top of page

Markéta

jak to všechno bylo

"Být expert znamená, že už není kam své znalosti a schopnosti posunout a jak je zdokonalit. Být skutečným expertem je tak zcela nemožné."

Tak trochu v číslech:

Čím více jsem pronikala do psích sportů, tím víc jsem si uvědomovala nutnost co nejlépe pečovat i o fyzickou stránku psa. Od roku 2008 se proto zabývám také systematickou fyzickou přípravou na sport, včetně posilování na míčích a kondičního cvičení pro psy. Z možných metod jak manuálně pečovat o psí tělo jsem se po  semináři s Julií Robertson rozhodla vydat cestou péče o svaly - myoterapii. 

K  myoterapii vedla poněkud delší a klikatější cesta, nicméně v létě roku 2014 jsem konečně zahájila své vysněné studium v Galen Therapy Centre v Británii a úspěšně vše ukončila začátkem roku 2017. V roce 2018 jsem absolvovala víkendový lidský kurz Dornovy metody a breussovy masáže v Brně jako malé rozšíření obzorů. V roce 2020 jsem se však dozvěděla o možnosti studia fyzyoterapie malých zvířat pod záštitou Asociace Fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat ČR,  čehož jsem využila. Neskutečným množstvým neurologických informací nabité studium jsem úspěšně ukončila začátem roku 2020.

Markéta a Chuckie ME Belgie

Foto: Andrzej Podgórski, FotoHacko, Renata Jandova, Yvona Pařízková, Lucie Schönová, Kristýna Kvapilová, Paula Gumińska, Sibra

Na úplném počátku kynologického šílenství byla akční fenka australského ovčáka Chuckie (nar. 2004), díky které jsem se začala věnovat psím sportům (především agility a dogfrisbee). Se sportováním přišla zvídavost směřována k budování toho správného svalstva, aby byl pak sport pro psa co nejsnazší a nejbezpečnější. Začala jsme se tedy zabývat více problematikou dogfitness aneb kondičního cvičení se psy. S tím pak automaticky přišla nutnost znát co nejvíce je jen možné o způsobech jak pečovat o psí tělo. Velkou motivací pro rozšiřování těchto znalostí byl i fakt, že má další fenka TV (nar. 2009) měla již v 7 měsících diagnostikovanou výraznou laxitu kyčelních kloubů (aneb "DKK 4 protože horší už není").

 

Ze všech možných oblastí (chiropraxe, fyzioterapie, myoterapie aj.) mne však velmi oslovily právě masáže psů. Na toto téma jsme tedy v roce 2011 uspořádali první ze seminářů s MVDr. Helenou Potfajovou pod názvem Péče o sportovního psa (Helu jsme oslovili proto, že nejen vystudovala doplňující vzdělávací kurzy v zahraničí, ale jako vrcholová agility sportovkyně rozuměla nárokům psích sportů).

Následovalo několik dalších seminářů a nespočet dotazů ohledně této tématiky směřovaných k těm nějzkušenějším instruktorům psích sportů, s kterými jsem se setkávala. Třešničkou na dortu pak byl seminář s Julií Robertson v Praze, který mě nasměroval právě ke vzdělávacímu kurzu pod hlavičkou Galen Therapy centra.

Jako rozhodčí, instruktorka a závodnice psích sportů se však často setkávám se situacemi, kdy pes z ničeho nic začne kulhat, nebo špatně naběhne na překážku a jeho pohyb je najednou "jiný". I tohle je důvod proč jsem nutně musela znát víc informací. Na svých psech jsem se v počátcích mého samostudia naučila skutečně hodně, ale i po letech práce s ostatními psy si troufám tvrdit, že znalostí nebude nikdy dostatek ;o)

 

Mým cílem je porozumět i tomu nejmenšímu kousku psího těla tak, abych jim mohla co nejlépe pomoci žít život naplno!

(To, když jsem domů jako dítě tahala všechna možná zvířátka jsem raději přeskočila, rovněž prvotní zájem studovat veterinu jsem velmi rychle zavrhla, protože já bych přeci nikdy nedokázala utratit jediné zvířátko ... )

bottom of page