Acerca de
Psí hrátky: fyzioterapie psů
pHysio Markéta Urbášková
Jde o specializovanoé odvětví složené z mnoha využívaných metod:
-
manuální techniky (myoterapie, myofasciální techniky, kloubní mobilizace, pasivní stretching, dornova metoda a mnoho dalších)
-
fyzikální metody (magnetoterapie, hydroterapie, terapeutický laser, sono, využití rázové vlny, elektroterapie TENS a NMES, kryoterapie)
-
aktivní či pasivní cvičení
Cílovou skupinou fyzioterapie jsou především:
-
akutní po-operačních stavy u neurologických či ortopedických obtíží
-
chronické pohybové potíže vzniklé důsledkem kompenzačních změn
→ u nás: zaměření na psí sportovce
NErovnováha
Když dojde k narušení funkčnosti nějaké oblasti na těle (namožený sval či vážnější poranění např. po operaci), tělo automaticky reaguje přesměrováním zátěže do oblasti bez poškození. Jedná se o obraný mechanizmus, který má zabránit dalšímu poškození a funguje naprosto stejně u psů jako u nás lidí. Při dalším fungování se snadno naruší rovnováha celého pohybového systému těla a dojde ke vzniku tzv. kompenzačních potíží ...
Čím déle takto tělo funguje, tím obtížnější je stanovení "primárního" problému, neboli co je vlastně prvotní příčina kulhání, strnulosti, neochoty skákat na gauč atd. Někdy je příčina relativně snadno odhalitelná. Například, když rentgenové snímky prokáží spondylózu, DKK, či jinou anatomickou odchylku. To bohužel znamená, že takovou příčinu nebudeme moci nikdy odstranit. Pravidelnou péčí však můžeme zabránit či zpomalit vzniku onoho řetězce kompenzačních reakcí a následné bolesti v jiných oblastech těla. Ty případy, kdy je viníkem nějaký zapomenutý či nedostatečně léčený úraz, jsou zpravidla oříškem, který se ne vždy podaří rozlousknout (někdy se z primárního problému může stát sekundární ... a pak už je v podstatě i jedno co bylo první), ale vždy se dá postupně pracovat na odstranění kompenzačních potížích.
Nejlepší fyzioterapeutická péče je ta preventivní.
Ing. Markéta Urbášková, cert. CAAPR
Psím sportům se aktivně věnuji od roku 2004. Jsem absolventkou kynologie a speciálních chovů na ČZU v Praze a jelikož vzdělání není nikdy dost, tak samozřejmě pokračuji dálšími vzdělávacími programy. V roce 2017 jsem absolvovvala kurz Myoterapie psů v Anglii. Na jaře 2020 jsem začala studium zvířecí fyzioterapie pod záštitou ASOFYREZ CZ.
Aktuálně jsem aktivní rozhodčí dogfrisbee a moji oblibu je i agility a učení psích triků.