top of page

Dogfrisbee v číslech

Aktualizováno: 5. 10. 2023

Už jste někdy počítali kolik je závodů, týmů nebo kolik toho náš frisbee pes naběhá? Já ano a tady se o to s vámi podělím.

Obsazenost závodů v letech 2019 - 2022

Nejdříve jsem počítala malou statistiku distančních akcí (tedy závodů, kde probíhaly jakékoliv distanční disciplíny, tedy i freestylových víkendů). Jelikož to bylo kvůli přípravě nového řádu rozhodčích (ten je zatím jen pro rozhodčí distanční) zajímala mě hlavně obsazenost právě jednotlivých disciplín. Jelikož se dogfrisbee poměrně rychle vyvíjí, jako první rok jsem zvolila 2019 (poslední je pak samozřejmě 2022). Každý rok byla nejobsazenější SuperMinidistance (SMD - za zmíněné období celkem 2240 týmů) a v relativně těsném závěsu bylo Dogdartbee (DD - za zmíněné období celkem 1577 týmů).


Nucená závodní pauza

Do vybraného období nám však skočila covidová pauza a nejistota, kdy bylo mnoho akcí zrušno nebo se uskutečnilo na poslední chvíli. I tak byla ale účast na uskutečněných závodech v roce 2020 velmi pěkná (SMD opět nejsilnější účast 466 týmů (divize I 354 týmů a divize II 112 týmů), v DD 249 týmů). Rok 2021 kdy ještě stále nebylo vše "na pohodu" už ukázal, že se snad vracíme zpět a účast byla skoro o třetinu lepší než v roce předchozím (SMD 608 týmů (divize I 458 týmů a divize II 150 týmů), v DD 327 týmů).


Nejmenší rozdíl měly hody do dálky

Stabilně méně obsazené disciplíny jsou Pralelní TimeTrial a Quadruped. Ovšem během pandemického šílenství to byly právě hody do dálky v disciplíně Quadruped, které podstopily nejmenší výkyv.

Jedná se o disciplínu nepředvídatelnou (může se na předních stupních umístit klidně tým s měnšími vzdálenostmi, ale stabilní spolehlivostí) a náročnou. Své fanoušky si získává pomalu a rovněž je pravděpodobně i pomalu ztrácí. Tím si vysvětluji závodní obsazenost v rámci let.

Nejsilnější akce podle disciplín

Největší obsazenost v SMD byla překvapivě v roce 2020 a to na Mistrovství České republiky, které bylo ten rok otevřené všem závodícím týmům (nebylo nutné se kvalifikovat). DD bylo nejvíce obsazené loni na konci sezóny a to na závodě Bye Bye Summer s počtem 88 týmů. Paralelní TimeTrial (PPT) měl nejsilnější účast v roce 2021 na MČR. Nejvíce žen, v počtu 27, se v Quadrupedu sešlo minulý rok a to na závodech Fun Fuctory For Frisbee, zatímco muži měli nejsilnější účast v počtu 17 týmů na MČR v roce 2020.


Co pes na závodech odmaká?

Další číselné údaje jsem získala v rámci přípravy přednášky pro akci Vetfair 2023. Zde jsem byla požádána o představení přípravy psího sportovce pro dogfrisbee. Abych to mohla pořádně vysvětlit a představit neznalému publiku, šla jsem na to přes obecně známá fakta - vzdálnost, rychlost a čas na výkon.Obíhání hráče

Tento fakt je poměrně důležitá a dovolím si tvrdit, že i opomíjená, oblast především distančních diciplín. Pes, který se účastní všech kol a hlavních disciplín je jenom na závodním hřišti poslán kolem hráče cca 70x (zvolené hodnoty byly 12x v SMD, 27x v DD, 8x PTT a 24 x v Q → 71 oběhnutí). Proč je to tak důležité? Takový počet nám z frisbee rázem dělá poměrně hodně stranově nevyváženou zátež. To je dobré mít na paměti u každého sportovce, kde je třeba věnovat se i tréninku tzv. kompenzačnímu.A kolikrát nás pes oběhne při přípravě nebo dalším trénovaní mimo hřiště?

Sprinteři jak se patří - TimeTrial

Ve frisbee máme možnost volit z mnoha disciplín podle předností našich psů nebo nás samotných. Právě v disciplíně TimeTrial a její paralelní variantě se uplatní ti opravdoví rychlíci. Aktuálně nejrychlejší časy drží z roku 2014 border kolie Lomo (14,09 s), kříženka Fruzia (14,16 s) ze závodu v roce 2022 a další border kolie Jerry z roku 2012 (14,92 s). Měření probíhalo ručně, takže uvadím všechny tyto tři jména zcela záměrně. Z prostředního času jsem pak vypočítala rychlost 5,65 m/s, kterou pes musí v průměru běžet na vzdálenosti cca 80 metrů (2x tam a zpět za hranici 20 yardů). Celkově za tuto disciplínu pes naběhá přes 480 metrů.


Házení na terč - Dogdartbee

foto: Yvona Přízková

Zde by se mohlo zdát, že jde o oddechovku. Tak se na tuto disciplínu asi hodně z nás dívá, jelikož se nestopuje čas a hráč tak není "pod tlakem". Avšak pes, který se prozávodí do finále běží za hozeným diskem 27x (3 kola po 9 hodech) a v rámci těchto různě dlouhých pokusů (každý pes různě vybíhá, obíhá hráče atd.) naběhá cca 988 metrů (3x 329,5 metrů). Takže jenom tímto máte skoro kilásek v kapse a zpravidla v krátkých spintech.


Nejpopulárnější minidistance

Jak již bylo řečeno, Superminidistance je stabilně nejobsazenější disciplínuou. Na závodech je však i její freestylová obdoba Minidistance. Tak se pro psa v rámci jednoho kola nic nemění (do součtu k freestylovým bodům pes běží právě jen jedno kolo, ve kterém se nehodnotí středová zóna). Jelikož je to bodově velmi významná součást při účasti ve freestylu, týmy se na ni logicky zaměřují i na distančních víkendech. V rámci jednoho kola pes naběhhá cca 456 metrů a to za cca minutu a půl. Za dvě kola této disciplíny tedy pěs naběhá přes 912 metrů, tedy opět cca jeden kilometr, Tady je však třeba si uvědomit, že se po psech chce rychlé tempo (tím si hráč získá možnost opravy případné chyby - nechycení disku jelikož se sčítá 5 nejlépe obodovaných hodů). Tento výkon se tedy od psa očekává za cca 3 minuty čistého času. Rovněž se jedná o opakované sprinty, tentokrát však na dvojnásobnou vzdálenost jako je tomu v dogdartbee.


Superminidistance je nejvíce obsazená disciplína za poslední 4 roky.
Moje oblíbené házení co nejdál

Vždycky mě velmi bavila disciplína Quadruped. Tam jsem se mohla opřít do hodu jak jenom to šlo. Aktuálně je nejlepším výkonem mezi ženami vzdálenost 84,16 metrů. Tento skvělý hod předvedla závodnice Týna Nosková a chytl ho její borderák Mejza v roce 2015 (stále se tento pokus drží jako světový rekord). U můžu je držitelem českého rekordu Jirka Piskoř s hodem 91 metrů, který chytla šikovná borderka Abby roku 2014. Tyto vzdálenosti jsou samozřejmě mimo průměrný výkon, takže jsem si jako údaj pro mé výpočty zvolila vzdálenost 60 metrů. Pak pes, který běží všechny pokusy (24x) naběhá cca 1440 metrů.

Vzdáleností pro disk jsme se dostali na dvojnásobek uběhnuté vzdálenosti na dartbee. To však pes běží tam a i zpět zpravidla stejně rychle (vždyť přeci byl skvělý a chce se rychle vrátit pro odměnu). Znova tedy i u této disciplíny platí, že uvedený součet je součtem mnoha sprintů.


Vytrvalí sprinteři


Když si všechy vzdálenosti posčítáme, vyjde nám, že toho naši dogfrisbee parťáci naběhají celkem dost: 480 + 988 + 912 + 1440 = 3820 metrů. Cca 4 kilometry mohou působit dojmem, že to přeci pes normálně naběhá a nic to není. Myslete ale na požadavky, které jsou u této vzdálenosti na psy nakládány. Nestačí jen běžet. Psi musejí dávat pozor, co se kolem nich děje, musí sledovat disk, na konci sprintu musí disk chytit (mnohdy optimálně ve výskoku). Výskok je ovšem další fyzicky náročný úkol. Cestou zpět musí dogfrisbee disk pes držet pevně v tlamě a donést ho zpět. A to celé se děje, když jsou psi mimo své komfortní klidné prstředí.


Pečujte o své psí sportovce


I distanční disciplíny nakládají našim psům mnoho výzev. Rozhodně je třeba patřičná fyzická i psychická příprava a péče.

Zameřte se na rozcvičku a po dogfrisbee sprintování jim dopřejte alespoň chvíli vychození (cca 10 minut).

Hlavně myslete na číslo 70! To vám doufám bude připomínat nezbytnost kompenzačního cvičení pro dogfrisbee sportovce.


autoři fotografií: Yvona Pařízková

Markéta Urbášková


226 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page